Pojem nizkoenergetický dom je v súčasnosti pomerne dosť zaužívaný a zahŕňa všetky budovy, ktoré sú vzhľadom na energetickú náročnosť úspornejšie v porovnaní s klasickou výstavbou. V slovenskej legislatíve a ani v technických normách neexistuje zatiaľ žiadna definícia nízkoenergetického domu a preto preberáme definície a terminológie z Nemecka či Rakúska.
Aké parametra by teda nízkoenergetický dom, respektíve nízkoenergetická stavba mali spĺňať?
Šandard nízkoenergetického domu je možné dosiahnuť znížením energetickej náročnosti domu a to kombináciou viacerých technicko-technologických opatrení, ktorých vzájomné fungovanie prispieva k energetickej úspornosti nízkoenergetického domu:
Celková reálna spotreba by nemala presiahnuť 150 kWh/m2 za rok, pričom vykurovanie a TUV by mala z tejto spotreby dosiahnuť približne 80 kWh/m2 a rok.
Energeticky pasívne domy (EPD) môžeme zjednodušene charakterizovať ako domy, ktoré nepotrebujú aktívny vykurovací systém a väčšiu časť potreby tepla čerpajú z vnútorných zdrojov tepla, slnečného žiarenia, okolia - vnútra zeme. Energetická náročnosť pasívneho domu je o 90% nižšia v porovnaní s konvenčnou stavbou rodinného domu.
Energeticky pasívny dom je budova, v ktorej vnútornú, pocitovo príjemnú teplotu v zime aj v lete dosiahnete bez bežného vykurovacieho systému a klimatizácie, a to len pomocou pasívne získaného tepla zo slnečného žiarenia a doplnkového kúrenia.
K tomu, samozrejme, potrebujeme vzduchotesný obal domu s dostatočnou tepelnou izoláciou, okná s trojitými sklami a špeciálnym rámom (môžu byť aj otváravé), systém zabezpečujúci pravidelnú výmenu vzduchu a jeho ohrev a trochu prepracovanejšiu architektúru bez tepelných mostov.
Potrebu tepla na doohrev interiéru pasvíneho domu stanovili výskumní pracovníci Passivhaus Institutu v nemeckom Darmstadte pod vedením prof. Wolfganga Feista na 15 kWh/m2 za rok. To je o 90% menej ako v bežnom dome postavenom cca do roku 1995!
Vyjadrené jazykom technikov celková potreba primárnej energie na vykurovanie, prípravu teplej úžitkovej vody a na prevádzku všetkých elektrospotrebičov v energeticky pasívnom dome nepresahuje 120 kWh/m2 za rok! Tak nízku spotrebu energií zabezpečí pasívnemu domu presne vypočítaná tepelná izolácia obvodových stien a strechy, obmedzenie tepelných strát z interiéru domu na minimum, maximálne využitie tepelných ziskov cez presne dimenzované okná a využitie vysokoúčinných systémov riadeného vetrania so spätným získavaním tepla na ohrev privádzaného čerstvého vzduchu.
Pre efektívnu funkčnosť energeticky pasívneho domu je mimoriadne dôležitá aj nekompromisne precízna realizácia stavby pri dodržaní všetkých dôležitých princípov, definovaných nemeckým Passivhaus Institutom.